+420 601 506 755 (07:00 - 15:30 hod.)
0
Košík

Vaše úsporná domácnost je tu!

Vaše úsporná domácnost je tu!

Víte, co hledat v energetických štítcích? Je to jednoduché.

Vyberte si u nás energeticky úsporné spotřebiče a ušetřete.

Energetický štítek byl poprvé zaveden v roce 1994 s cílem podpořit energeticky úspornější výrobky na evropském trhu. Štítek pomohl spotřebitelům lépe pochopit, jakou spotřebu energie jejich výrobky mají a dodavatelé zas získali motivaci vyrábět energeticky ještě úspornější produkty.

Všechny chladničky v rámci EU spadají dnes přinejmenším do třídy A+ .

Současný štítek postupně ztratil na své efektivitě.

Částečně i díky transparentním informacím na štítku se spotřeba energie u spotřebičů během let radikálně snížila. Dnes se většina výrobků pohybuje v prvních 2-3 třídách energetické účinnosti. Výrobci mají proto menší motivaci vyvíjet energeticky ještě úspornější výrobky.

Matoucí stupnice

Současná stupnice tříd energetické účinnosti obsahuje příliš mnoho "+" a není tudíž už transparentní. Spotřebitelům často nejsou jasné rozdíly mezi A+, A++ a A+++

Navíc stávající energetická stupnice není stejná pro všechny typy produktových skupin. Například ne ve všech produktových skupinách je uvedena třída A+++ .

Aby úspěšný příběh energetického štítku mohl pokračovat, bylo nutné jej aktualizovat. EU štítek upravila a optimalizovala na základě potřeb spotřebitelů.

Přepracování energetického štítku znamená, že pro všechny spotřebiče bude existovat jedna stupnice označující třídy A až G. Žádné další třídy jako A+ nebo A++ nebudou.

QR kód pro více informací

QR kód Vám umožní přímý přístup do nové evropské databáze produktů (EPREL), kde naleznete další informace o výrobcích.

Největší změna: nová jednotná škála

Nový štítek bude obsahovat jednotnou škálu energetických tříd od A do G pro všechny spotřebiče. Energetické třídy stávajících výrobků se tedy změní. Většina (jestli ne všechny) současných modelů přejde do nižších tříd energetické účinnosti.

Ve středu pozornosti je spotřeba energie

Pro větší přehlednost je spotřeba energie uvedena v prostřední části štítku. U některých spotřebičů se spotřeba energie udává na 1000 hodin provozu (televizory) nebo na 100 cyklů (spotřebiče využívající vodu), čímž se transparentnost ještě zvýší.

Upravené piktogramy

Několik piktogramů, které uvádějí vlastnosti daných produktů, prošlo úpravou a některé piktogramy byly zavedeny nově.

Neexistuje žádné obecné pravidlo pro to, do jakých tříd se podle nové stupnice energetického štítku spotřebiče přesunou.

Kvůli zvyšující se úspornosti produktů jsou některé produkty třídy A +++ energeticky mnohem úspornější než jiné. Proto se v rámci nového energetického štítku výrobky třídy A +++ mohou propadnout do několika nižších tříd. Neexistuje žádné jednoduché obecné pravidlo, jak porovnávat energetické třídy starého a nového štítku.

Díky jednotné stupnici A-G bude nový štítek pro spotřebitele jasnější. Přepracování stupnice umístí současné modely spotřebičů do nižších tříd, a tak získají firmy motivaci pro další inovace produktů.

V databázi EPREL zjistěte více

Evropská databáze produktů (EPREL) poskytuje spotřebitelům i odborníkům další informace o výrobcích. Je přístupná přes webové stránky EU a přes QR kód uvedený na štítku.

LABEL 2020 navíc poskytne nástroj webové aplikace umožňující naskenování štítků a zajistí tak přímý přístup do databáze EPREL. Část databáze určená pro spotřebitele a nástroj pro webovou aplikaci je k dispozici od března 2021.

Hlavní rozdíly spočívají v nové stupnici A-G, v nově uváděném QR kódu a u některých spotřebičů se liší způsob, jakým je uvedena spotřeba energie.

Mnoho zákazníků se zřejmě podiví, proč jsou u nového štítku spotřebiče uvedeny v jiné energetické třídě. Tyto spotřebiče nejsou nyní méně úsporné, ale byly pouze umístěny do jiné třídy na základě inovace energetického štítku.

A co další spotřebiče?

U dalších produktových skupin jako jsou ventilátory, sušičky, trouby, ohřívače vody atd, se nové štítky zavedou jakmile začnou platit příslušná nařízení EU.

Zavedení štítku pro tyto produktové skupiny se očekává po roce 2022.